משלוח לנקודת איסוף חינם ברכישה מעל 230 ₪ משלוח עד הבית ב 15 ש״ח ברכישה מעל 230 ₪
משלוח לנקודת איסוף חינם ברכישה מעל 230 ₪ משלוח עד הבית ב 15 ש״ח ברכישה מעל 230 ₪

התחברות / הרשמה

למה חשוב להקריא ספרים  לילדים ולילדות בגיל הרך?

כל עוד הילדים במסגרת גן ולא נכנסו למסגרת בית ספרית הם נכללים בקטגוריית הגיל הרך.

בגיל הרך ההורים הם הפתח של הילדים לעולם הספרים. עליהם מוטלת האחריות לחשיפה והקראת ספרים. ישנה חשיבות רבה להקראת ספרים  בשנים הראשונות של חיי ילדינו, החשיפה הקבועה לספרים בונה יסודות ומקנה להם כלים שיישארו עם ילדינו וילוו אותם לאורך חייהם.

העשרת אוצר המילים ופיתוח יכולות דיבור וביטוי – ילדה שיקריאו לה לספרים באופן קבוע תיחשף למגוון רחב של מילים, זה יעשיר לה את אוצר המילים ויאפשר לה להתבטא בצורה מדויקת יותר ואף בגיל צעיר יותר. ההבדל בין ספר לבין תכנית טלוויזיה הוא שכשאנחנו מקריאים את הספר אנחנו יודעים להתאים את מהירות הדיבור ולשים דגש על אופן ביטוי המילים. יכולים להתעכב על הנושאים החשובים ולפתח שיח במקומות המתאימים.  

לעומת זאת בטלוויזיה הצבעים הבוהקים, אוצר המילים המצומצם והדיבור המהיר (והלא בהכרח  ברור) לעולם לא יספקו את אותה תוצאה כמו הקראת ספרים.

השפעה על ההתפתחות הקוגניטיבית – הספרים לרוב כתובים כסיפור בנוי בשלבים. אופן הכתיבה מצריך מהילד  לחשוב. הקראת ספרים בסגנונות כתיבה שונים מפתחת את המיומנויות הקוגניטיביות של הקורא: מסייעת בפיתוח יכולות החשיבה, עוזרת להבין את נושא הסיבה והתוצאה ומעודדת מציאת פתרונות לסוגיות שונות. 

פיתוח הדמיון והיצירתיות – חשיפה קבועה לסיפורים מומצאים, מסייעת לילדה שנחשפת אליהם לפתח את הדימיון התמונות בספרים נותנות לנו רק הצצה לסיפור וזה דורש מהילדה לדמיין את הסצינה ובכך הדמיון והיצירתיות  שלה מתפתחים באופן שלא היה ניתן לפתח באמצעות טלוויזיה, בטלוויזיה אין מקום לדמיון, אנו רואים את הסצנה במלואה ומקבלים תמונה שלמה. עולם הדמיון הוא חשוב, יש חשיבות גדולה בכך שילד יוכל לדמיין, להבין את ההבדלים בין מציאות לדמיון ולהשתמש ביצירתיות כדי לספר סיפורים ולשחק במשחקי דמיון שהוא יזם בעצמו, משחקי הדמיון הם חשובים  כיוון שהם תופסים מקום גם בחיי החברה של הילדים החל מסביבות גיל 3.

דבר נוסף וכל כך חשוב הוא הקשר המתחזק בין הדמות שמקריאה את הספר לילדה.  זמן הקריאה המשותף  נותן לצדדים זמן אישי ואינטימי, תוכן הספר מאפשר להתחיל שיחות על נושא הספר, לקשר לחיים ולהרחיב במקומות שמאפשרים פתח לשיח.

שימוש בספרים כאמצעי תיווך, הספרים הם כלי נהדר לתווך לילידנו אירועים שהם חווים ביום יום, נוכל להיעזר בספרים כדי לתווך את הנושאים שחשובים לילדינו, החל מהגיל הצעיר יותר בנושאים של חלוקה, רגשות, פרידות ועוד ובגיל הבוגר יותר נושאים של התמודדות עם רגשות, קבלת השונה, בטחון עצמי ויחסי  אחים.

חשוב מאוד להמשיך להקריא ספרים גם לילדים קוראים, הקריאה יכולה להיות משולבת, עמוד הורה עמוד ילדה  או פסקה פסקה, הסיבה המרכזית היא זמן הקריאה המשותף שהוא בעל ערך רב למערכת היחסים.  בנוסף, הילדה ממשיכה ללמוד מההורה על קריאה וביטוי נכון והכנה לשלב של קריאה בלי ניקוד.

ילדים שנחשפו וקראו ספרים לאורך הילדות, סביר שימשיכו לקרוא גם בגילים מאוחרים יותר, המשמעות של קריאת ספרים היא עצומה ואין לה תחליף.

המאמר רשום בלשון מעורבת ומתייחס לשני המינים.

מאמר למה חשוב להקריא ספרים לילדים בגיל הרך
מאמר על חשיבות הקראת ספרים לפני השינה

חשיבותו של טקס לפני השינה

הידעתם? ילדים בתקופת הגיל הרך ילמדו במהלך השנים הראשונות לחיים יותר מכל הידע שיפיקו לאורך כל חייהם, במצטבר.ולמה בעצם? תחשבו על זה, ילדים מגיעים לעולם

קרא עוד »
דילוג לתוכן